A mimochodem,

Kvě
14
2007

když už jsem v tom kritizování – navrhuji oficiálně zrušit češtinu. Češi jsou jazyková prasata a vlastní jazyk si prostě nezaslouží. Stejně ho jenom przní.

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 14. 5. 2007 v 16:53
Kategorie: Jiné hlubokomyslnosti a plky,Osobní

16 Comments »

 • Ghoti napsal:

  Ale no tak… za prvý si nemyslim, že jsme v tomhle prznění rodnýho jazyka sami a za druhý se nebojim toho, že by to snad čeština neustála. Koneckonců, sám si často zaprznim (tento post nevyjímaje :-/). Mě zas irituje druhej extrém: jazykový purismus.

 • Case napsal:

  K prvnímu se dá říct asi jediné – no a? Existují jiná prasata, takže je v pohodě se sám chovat jako prase? Co je to proboha za argument?
  A k druhému – definuj „neustála“. Mě už je například fakt zle z toho, že se „by jste“ a jeho variace stává normální do té míry, že bych se nedivil, kdyby to bylo uznáno jako platný tvar (čímž by to nepochybně čeština „ustála“).

  Dennodenně čtu VŠUDE neskutečně zprzněnosti, nad kterými se už ani nikdo nepozastavuje. Od profesionálních psavců i od amatérů. Je to úplně jedno. Hnus.

 • JackeLee napsal:

  Možná na vás budu působit jako jazykový barbar, ale jediné věci, které opravdu lituju je, že jsem se nenarodil jako anglicky mluvící – dost věcí bych měl jednodušších.

 • Ghoti napsal:

  Case: No, neni to o moc bláznivější argument než požadavek na zrušení češtiny, ne? :)

  „Neustála“ definuju tak, že jazyk nepozbývá srozumitelnosti, což je medle jeho primární účel. Teď pominu extrémní zvěrstva typu zkratkovitého vyjadřování, tak typického pro sms. Ano, někteří lidé už mi řikali něco o estetice a jazykové kráse a kdesi cosi. Ptám se, nač tedy dělíme jazyk na všechny ty obecné, spisovné, nespisovné, hovorové…?
  Někomu to nestačí? Jediná správná čeština je ta vznešená, co známe z knih?

  Co se „by jste“ týče, nijak zvlášť mi nevadí. Když má někdo tu potřebu, já mu rozumim. Když chce někdo psát „to samé“ – kdo jsem, abych mu to řikal, že to je takhle špatně, nebo že je kvůli tomu ignorant?

  Ano, jsem spíš zastánce toho deskriptivního přístupu k jazyku, to je myslim sřejmé…

  (smajlíky doplnit dle uvážení :))

 • Ghoti napsal:

  (doplněk: ale za „to stejné“ bych střílel, wtz :))

 • Case napsal:

  Ovšem požadavek není argument.

 • Ghoti napsal:

  Není, to máš pravdu. Ale na věci to moc nemění, ne?

  (Btw, to „sřejmé“ je „něco jako překlep,“ ale nechtěl jsem tapetovat s erratama :)

 • CaptainN napsal:

  MNĚ už je například … ;)

 • Case napsal:

  Klasika. Naprosto nechápu, jak jsem to mohl napsat, protože v tomhle případě s tím fakt problémy nemám. IMHO to dělá podvědomí. Někde tam sedí takovej malej podrazák, ve vhodnou chvíli něco přepne, a pak se královsky baví tím, jak ze mě udělal vola. :(((

  (i když ono to spíš bude tím, že ta věta původně byla formulována jinak a to „mě“ tam bylo správně…)

 • CaptainN napsal:

  No já si podobně naběhl před chvílí kdesi na lopuchu, ale tam šlo o čárku a s těma problémy mám.

 • autoklav napsal:

  teda mě víc rozčiluje když na můj příspěvek v diskuzi někdo napíše nauč se česky … za to bych i vraždil . Právě před chvílí jsem na konci čláku zmerčil moje oblíbené parazitické mimochodem , jsem holt mimochodník

 • autoklav napsal:

  sorry ne čláku ani článku ale příspěvku …

 • DannyR8 napsal:

  Ještě že se náš jazyk neřídí podle toho, jak mluví naše hlava státu. Asi bych neustál, že všichni kolem mluvěj jako grupa afektovanejch buzíků. ‚A bude hůř….‘ Jestlipak si pamatuješ, kdo pronášel tato památná slova….a stále pronáší btw? S(z)právnou odpověď zašlete na adresu: Československá Televize, redakce Pionýrská Laštovička, Rudých brigádníků 12, Nagymaros 5. Nebo na mejl – ten co ‚nebude veřejný‘.

 • Case napsal:

  DannyR8: Tyjo, a já Ti na to málem skočil :))) Už jsem tu chtěl psát něco o klasických anonymních kolemjdoucích, co se v nějaké diskusi zničehonic objeví a okamžitě do všeho zamotají politiku, než mě to trklo ;)

 • bacilus napsal:

  case: Sice s tebou souhlasím, že čeština dostává poslední dobou pěkně na……, ale v duchu této myšlenky mi přijde zvláštní použití ne zrovna českého výrazu „IMHO“ v tvém předposledním příspěvku:))

 • Case napsal:

  No, mně vůbec ne. Dějou se horší věci než to, že lidi používají v elektronické komunikaci nějakou cizí zkratku, na kterou jsou zvyklí nějakých patnáct let a která výrazně usnadňuje život. Dokud zůstane jen v rámci diskusních příspěvků, nemám s ní problém – hrubka to není, je to prostě jen zástupný řetězec.

RSS komentářů k tomuto příspěvku. Zpětné URL


Napište komentář

Používá systém WordPress | Styl: Aeros 2.0 z TheBuckmaker.com