Názory musíme tolerovat!

Bře
19
2009

Když tu byly v poslední době tak „úspěšné“ ;) hlubokomyslné příspěvky o nesmrtelnosti chrousta, tak ještě jeden.

Už pár dní vídám v záhlaví jednoho klubu větu, která mě na něm zaujala snad okamžitě, jakmile jsem do něj vešel poprvé. Přišla mi neuvěřitelně bizarní, ale říkal jsem si, že to nechám být (nakonec, v tom klubu je bizarních věcí víc než dost). Dneska ale shodou okolností přišla ona věta na přetřes, tak mi to nedalo a řekl jsem, co si o ní myslím (což jako obvykle vyvolalo nevoli, samozřejmě – klasika). Ta věta slouží jako pravidlo daného klubu a zní následovně:

Každý má právo na svůj názor a přesvědčení a každý, kdo chce diskutovat v tomto klubu, musí respektovat názor či přesvědčení druhého.

A mně to připadá padlé na hlavu. Je to samozřejmě patrně proto, že jsem „arogantní, sebestředný a netolerantní blb“, ale stejně…MUSÍ? Proč bych proboha MUSEL respektovat naprosto libovolný názor? Ano, každý jistě MÁ právo na svůj názor, ale MUSET ho respektovat? Proč mám respektovat názory, které mi například přijdou z nějakého důvodu naprosto úchylné nebo zcestné? To mi docela zavání politickou korektností (tedy přetvářkou) za každou cenu – budeme si o názorech dotyčného myslet, co chceme, ale pššt! Neříkejte mu to! Respektujte ho! Zaslouží si to! Tak to vážně ne…

Je tudíž jasné, že očividně nejsem dostatečně osvícený a vyspělý člověk, ale opravdu nemám nejmenší chuť někoho, kdo s pěnou u pusy plácá naprosté nesmysly, respektovat jen proto, že MUSÍM nebo bych MĚL. Nemohli bychom místo toho zavést mnohem smysluplnější systém, kdy si lidé říkají upřímně, co si o sobě myslí, a respekt si musejí zasloužit? Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že takový přístup je ve skutečnosti pro všechny zúčastněné mnohem přínosnější, než ohleduplně pokrytecký umělý respekt, vynucený pravidly, při němž se nikdo vlastně doopravdy nedozví, co si ten druhý myslí.

Mimochodem, říkal jsem už, že jsem arogantní hajzl? :)

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 19. 3. 2009 v 05:15
Kategorie: Absurdistán,Jiné hlubokomyslnosti a plky,Osobní

9 Comments »

 • Jarmom napsal:

  Vždyť je to přece úplně jednoduché a logické. Ty názory respektovat musíš, protože je to pravidlo onoho klubu. Kdekoliv jinde samozřejmě nic takového povinné není, ale pokud si to moderátor klubu přeje, tak to buď dodržuj, nebo jdi pryč..,

 • Ghandi napsal:

  Co presne znamena „respektovat nazor“? To neni ironie nebo tak neco .. proste mam podezreni, ze si pod tim terminem kazdy predstavuje neco jineho.

  Respektovat neci nazor znamena, ze s nim nesmim nesouhlasit? Proc potom takove nazory prezentovat na doskuznim foru?
  Nebo to znamena, ze muzu s takovym nazorem nesouhlasit, ovsem musim to delat s respektem? Tedy nemuzu napsat, ze je to uplna kravina a totalni blud? To by me davalo vetsi smysl.
  Pak je samozrejme potreba urcit kde jsou hranice respektu. Nesmim napsat, ze je to kravina? Nebo ze je to uchylny a zcestny nazor?

 • Clouseau napsal:

  Neznám kontext onoho klubu a proto si mohu pouze domýšlet okolnosti, za kterých tato věta vznikla. Přesto se na ni podívám z pohledu logiky.

  „Každý má právo na svůj názor a přesvědčení a každý, kdo chce diskutovat v tomto klubu, musí respektovat názor či přesvědčení druhého.“

  Tedy v případě, že můj názor vyvolá disrespekt jiného diskutujícího s odlišným názorem, je tento účastník vyloučen z diskuse a ztrácí právo vyjádřit svůj názor?

  Reductio ad absurdum.

 • Bouchi napsal:

  Jarmom: Jak pise Ghandi – pes je zakopany v tom pojmu „respektovat nazor“. Jak posleze uvedl autor onoho pravidla (ktere uz tam, BTW, neni), polemika s odlisnym nazorem je v poradku, ale neni v poradku urazeni oponenta kvuli odlisnemu nazoru. (Coz bych si ovsem pod „respektovanim nazoru“ fakt nepredstavil.)

 • Case napsal:

  Jarmom: Jak prosté, ano. Někoho by samozřejmě mohlo napadnout, že o tom nepíšu kvůli jednomu přiblblému klubu, ale kvůli tomu, že se s podobným názorem setkávám častěji, ale to by jistě byla zcestná úvaha.

  Ghandi: To je velice dobrý dotaz. Osobně mám dojem, že platí ta tvoje druhá varianta. Což je ovšem přesně to, o čem mluvím. Když mi něčí názor přijde jako kravina, tak prostě řeknu, že je to kravina, proč to nějak diplomaticky okecávat?

 • catch_up napsal:

  Já bych to chápal spíš jako výzvu k jisté základní slušnosti: to, že mi něčí názory připadají úplně mimo, se dá vyjádřit i jinak než záplavou hulvátských hejtů. Šlápne-li ti někdo v MHD na nohu, pošleš ho taky nejkratší cestou do řitě?

  Co se mě týče, pokud by se do českých netových diskusí dostala trocha pokrytectví (jak tomu říkáš) a věcné argumentace, vůbec bych si nestěžoval.

 • Case napsal:

  „Šlápne-li ti někdo v MHD na nohu, pošleš ho taky nejkratší cestou do řitě?“

  To záleží na spoustě okolností, ale jedna z možností pochopitelně je „ano“. Viz „a respekt si musejí zasloužit“. Slušného člověka, co mi nechtěně šlápl na nohu, do prdele pochopitelně nepošlu. Idiota, co třeba machruje a nedrží se, načež to nezvládne, naopak bez nejmenších výčitek svědomí. Čistému vše čisté.

 • Trofo napsal:

  Taky bych se vrátila k tomu co znamená „respektovat jiný názor“, imho to souvisí do značné míry s tím „mít právo na názor“ a určitým respektem k osobě jeho nositele. Je samozřejmě možné nesouhlasit různými způsoby, i když forma „to je blábol!“ je asi méně vhodná než „mám jiný nozor“, ale to je jen otázka důrazu. Nemělo by automaticky docházet k tomu, že „to je blábol -> ty jsi debil“ i když zase se najdou případy kde to spolu silně koreluje.
  Spíš se ovšem podobná formulace vyskytuje pro případy, kde názor druhého není nějak objektivně vyvratitelný jako třeba názor „Měsíc má tři centimetry“, ale prostě je jen odlišný od našeho, přičemž není třeba možné jasně definovat kde je pravda, ale jde jen o odlišné osobné přesvědčení. Pak by si člověk asi měl uvědomit, že je to velmi relativní záležitost a měl by respektovat, že někdo má jiný názor než ten jeho a že existuje teoretická šance že má třeba v něčem i pravdu ačkoliv si momentálně myslíme opak. Umožňuje nám takovýhle přístup lépe informaci zpracovat a ne ji automaticky odmítnout. To už je ale nějak moc v metafyzické rovině a předpokládá to kvalitní diskuzi a ne to, s čím se nejčastěji setkáváme, totiž že je někde někdo za idiota, buď svým pokřiveným vnímáním skutečnosti nebo nějakým nedorozuměním nebo podobně. Pak záleží jen na určité slušnosti jakým způsobem a za jak dlouho dotyčného někam odešleme, a upozorníme ho na to, že se patrně mýlí.

  Ale každopádně tvůj názor respektuju ;)

 • captainn napsal:

  Respect my authorita!

RSS komentářů k tomuto příspěvku. Zpětné URL


Napište komentář

Používá systém WordPress | Styl: Aeros 2.0 z TheBuckmaker.com