K fotogaleriím

Čvc
20
2009

Moje poznámka o neexistenci dokonalé fotogalerie, kterou jsem zmínil na Twitteru (a jinde) vyvolala alespoň na moje obvyklé poměry vcelku odezvu, spočívající bohužel převážně v tom, že mi na základě tohoto víceméně nicneříkajícího kritéria začala být doporučována různá řešení. Raději tedy něco k tomu, oč mi šlo, jaké věci se mi na dostupných řešeních líbí, jaké ne a podobně.

Předně – s Picasa Web Albums jsem v rámci možností jakž takž spokojený a výslovně bych se někam jinam ani moc přesouvat nechtěl. Teď jsem ale byl upozorněn na to, že už ve Web Albums nejde zobrazit fotku ve 100% velikosti (což je třeba u panorámat docela průšvih). Už dřív bylo prohlížení v plné velikosti, pro mě jedna z nejdůležitějších funkcí galerie, vcelku bizarně řešené – kliknutím na lupu se fotka v prohlížecím okénku zvětšila na 100% a v rámci tohoto okénka jste se po celé fotce posouvali. Krkolomné řešení, ale alespoň nějaké. To už teď není možné. Nevím, jestli je to chyba nebo nová vlastnost, ale pokud tohle uděláte, nezobrazí se vám už teď fotka ve 100% velikosti, ale zmenšená tak, aby se vešla do pole 1600×1600 pixelů. Víc ani ťuk. Obzvlášť potěší třeba u screenshotů v rozlišení 1680×1050, které se následkem toho zmenší na 1600×1000 – a když říkám zmenší, tak tím myslím „rozpatlají“, protože je na nich prostě na první pohled vidět, že byly zmenšovány. Jedinou možností, jak zobrazit plnou verzi fotky, je kliknout na Download, poté na Download photo, a poté si fotku otevřít lokálně (ať už v browseru nebo v nějakém prohlížeči). Což je opět dost krkolomný postup. Jenže, jaká je alternativa?

Především je tu rozhodnutí, zda použít veřejnou službu, nebo si hostovat galerii sám. Pro veřejnou službu mluví samozřejmě dostupnost vašich fotografií, pokud o ni stojíte (já, jakožto exhibicionista, ano). Máte-li galerii u sebe na serveru, je takřka jisté, že se na ni nikdo nedostane jen tak náhodou při prohlížení nějakého jiného alba a podobně, tudíž se vaše fotky dostanou k mnohem menšímu množství lidí (a tudíž je alespoň potenciálně výrazně menší šance, že vám je někdo třeba nějak okomentuje – což vždycky potěší, je-li to smysluplný komentář, ať už je pozitivní či negativní). Naproti tomu má samozřejmě vlastní galerie výhody v tom, že ji máte naprosto totálně pod kontrolou (což je pravda dvojsečná zbraň, ale to je další věc). Sporná je pak otázka hostingu – pro mě by například v tuhle chvíli provoz vlastní galerie znamenal tak na 90% změnu hostingu, popřípadě hostovat si ji na vlastním serveru sám, ale tady se dost obávám trafficu a odezvy.

Když se tedy podíváme na veřejné služby, má v zásadě smysl uvažovat jedině už zmíněná Picasa Web Albums nebo Flickr. Teoreticky tu jsou ještě služby jako Smugmug, Pbase nebo Zenfolio, ale ty jsou jednak určené spíš pro serioznější fotografy (takže jsou placené a dražší než třeba Flickr Pro) a jednak jsou cílené spíš na americké zákazníky, takže je u nás skoro nikdo nezná a nenavštěvuje. Pro Čecha tedy tak trochu kontraproduktivní.
Co se týče Picasy a Flickru, nějaké klady a zápory každé z těchhle služeb, jak je vnímám já:

Picasa Web Albums
+ V rámci možností uživatelsky relativně příjemné rozhraní pro prohlížení fotografií, autoresize fotografie podle velikosti okna
+ Možnost vytvářet velice snadno soukromá alba, k jejichž návštěvě a komentování ale není třeba mít Google Account, stačí znát jejich URL
+ Jde o službu od Google se všemi výhodami, které se k tomu vztahují (např. provázanost s Google Account)
+ Velice sympatický nástroj pro správu a upload alb, navíc funkční i v Linuxu
– Krkolomná a nyní takřka neexistující možnost prohlížení fotografií ve 100% velikosti
– Neexistující, respektive nefunkční RSS feed s nově nahranými fotografiemi. Už asi rok je nahlášený bug, doteď s tím Google nic neudělal (což upřímně řečeno nechápu). Lze sledovat konkrétní alba či vznik nových alb, ale přidávání jednotlivých fotek do různých alb zkrátka sledovat nejde. VELKÉ mínus!
– Jde o službu od Google se všemi nevýhodami, které se k tomu vztahují (např. aktivní bojkotování Opery, takřka nulová zpětná vazba v případě problémů atd.)

Flickr
+ Jednoznačně nejrozšířenější galerie. Občas mám pocit, že kdo fotí a není na Flickru, ten jako by nebyl.
+ Relativně použitelná dostupnost fotografií ve 100% velikosti. Mohlo by to jít líp (na míň kliknutí), ale alespoň to nějak jde.
+ Bezproblémově funkční RSS feed nově nahraných fotek.
– Uživatelsky dost nepřívětivé rozhraní pro prohlížení fotek. Prohlížet si větší album je peklo. Rozhraní je celkově hodně matoucí. Jedinou výchozí (a pevnou) velikostí fotek je 500 pixelů na šířku. To považuju v době 22″ (a větších) širokoúhlých monitorů za špatný vtip. 500 pixelů je tak možná větší náhled, rozhodně ale ne velikost, ve které bych si chtěl běžně fotky prohlížet. A po proklikání na větší velikost nemám možnost přejít na další fotku, musím se u každé fotky vracet zpátky a pak znova klikat na větší velikost.
– Obecně dost chaotický systém rozdělování fotografií do alb („setů“)
– Soukromá alba vyžadují ke smysluplnému použití Yahoo ID. Dá se sice udělat privátní galerie a té přidělit tzv. Guest pass, aby si ji mohli coby anonymové prohlížet i lidé bez Yahoo ID, kterým její URL poskytnu, ale komentovat fotky už nemohou. Proboha proč?
– Jednoznačně nejrozšířenější galerie. To znamená, že se v komentářích běžně objevuje neuvěřitelná spousta balastu.
– Pro smysluplné využití jedině placená verze (to je takové poloviční mínus, cena za rok je IMHO snesitelná)

Z toho všeho je asi jasné, co bych od subjektivně dokonalé galerie očekával:

1. Ucházející uživatelské rozhraní bez nesmyslných javascriptů a jiných Flashů, které nehází návštěvníkovi klacky pod nohy
2. Výchozí zobrazení fotografií někde kolem 750-800 pixelů na šířku nebo s možností autoresize
3. Pokud je pro výše zmíněné zobrazení nutno více kliknutí, pak alespoň možnost přejít na další fotografii bez nutnosti někam se v navigaci vracet
4. Snadné (pokud možno jedním kliknutím) zobrazení původní neupravené fotografie ve 100% velikosti, tedy tak, jak ji autor zamýšlel
5. Možnost psaní komentářů k jednotlivým fotografiím i pro neregistrované návštěvníky
6. Možnost snadného vytvoření privátních galerií s možností jejich návštěvy a komentování fotografií bez nutnosti registrace
7. Snadné zobrazení EXIF informací
8. RSS feed, informující o nových uploadech do libovolného alba v galerii
9. Možnost snadného hromadného uploadu, v případě uploadu prostřednictvím nějaké aplikace podpora více platforem (na desktopu Windows a Linux, na mobilních telefonech alespoň Android)
10. Zdarma nebo placená v rozumných mezích (řekněme do 30$ za rok za alespoň 1GB prostoru)

Možná jsem na něco zapomněl, ale teď mě nic dalšího nenapadá. Potěšilo by pár dodatečných možností (jako třeba možnost volitelně zakázat download fotografií), ale ty pro mě nejsou nijak zásadní. Ale jak je vidět, moje nároky jsou příliš velké…

Obecně jsem si díky tomuhle problému uvědomil, kolik kolem sebe denně vídám aplikací a služeb (a třeba je i používám), které mají naprosto zásadní mezery v designu. Typickým příkladem je spousta služeb od Google, které se, jak se zdá třeba z aktuálních „vylepšení“ Google Readeru, vyvíjejí víceméně tím stylem, že se podle potřeby a/nebo trendu přihazují další funkce, aniž by se někdo zamýšlel nad jejich smysluplnou integrací do stávajícího systému, nebo dokonce o vyřešení starých problémů. Nefunkční RSS Picasa Web Albums se například na oficiální podpoře řeší už cca. rok… Totéž ale třeba i v případě aplikací – dokonce se tomu nevyhnula ani Opera…s velkou slávou se sice pracuje na službě Opera Unity, ale přitom ani po několika letech škemrání neexistuje v rámci Opery samostatný panel RSS (myšleno oddělený od mailového panelu) a feedy nelze smysluplně exportovat ani importovat, natož nedejbože třídit do složek. Kdysi prostě někomu přišel jako dobrý nápad RSS klient, tak se udělal takový hrubý koncept, ale už se u něj zůstalo a pracuje se na jiných, trendovějších hrubých konceptech…

Ale abych neodbíhal – pokud čekáte nějaké rozuzlení, tak je mi líto, ale žádné zatím neexistuje. Stále zvažuji, kterou ze dvou základních cest se vydat („sociální“ galerie či vlastní) a kterým dopravním prostředkem se po té cestě nechat vézt…

1 člověku se článek líbí.

Napsal(a) dne 20. 7. 2009 v 00:49
Kategorie: Fotografie,HW, SW a podobná verbež,Osobní

Žádné komentáře »

RSS komentářů k tomuto příspěvku. Zpětné URL


Napište komentář

Používá systém WordPress | Styl: Aeros 2.0 z TheBuckmaker.com