Zářící Novinky

Dub
30
2011

Novinky.cz informují o pozoruhodném nebeském úkazu: Na obloze ráno zazáří šest planet

Zřejmě začíná okurková sezóna (nakonec jaderná katastrofa už nikoho nezajímá a nic dostatečně senzačního a neokoukaného se ve světě momentálně neděje, tedy minimálně z pohledu našich bulvárních médií).

Shrneme si to: na obloze prý podle nadpisu dnes ráno zazáří šest planet. Pak to autor rozvádí dál: při dobré viditelnosti budeme „od dnešního rána“ moci vidět „spektakulární podívanou“: celkem devět těles Sluneční soustavy, z toho sedm pouhým okem (ještě se v tom orientujete?). Z oné šestice „zářících planet“ jsou ovšem pouhým okem viditelné jen čtyři a zbylé dvě budou mít do „záření“ hodně daleko, obzvlášť těsně před úsvitem. A aby to autorovi dalo slibovaných devět těles Sluneční soustavy – protože čím víc těles, tím víc odborník – tak do toho kreativně započítal i Měsíc, Zemi samotnou a Slunce. Technicky vzato to není špatně, tělesa Sluneční soustavy to jsou, ale připadá mi to silně slabomyslné, minimálně v případě Země a Slunce, nemluvě o tom, že při započtení i Slunce uvedená tělesa rozhodně v žádnou chvíli neuvidíme na obloze všechna současně, protože většinu ostatních pochopitelně spolehlivě přesvítí. Slunce autorovi v tom článku vůbec dělá dost neplechu, protože se tu o Venuši zmiňuje jako o nejjasnějším objektu na obloze, což ale při zahrnutí Měsíce a Slunce samozřejmě není pravda.

Pak se v článku dozvíme i to, že „šest planet“ nezazáří jen dneska ráno, jak by se zdálo z nadpisu, ale celý květen, takže autor článku sám sebe usvědčuje ze lži v nadpisu, respektive z toho, že v něm naznačuje jedinečnost události dnešního rána, která se ale zdaleka nekoná. Ostatně to, že na obloze „zazáří šest planet“, taky není tak výjimečnou událostí, jak se nadpis snaží naznačovat, to se děje každou chvíli. Nemluvě o tom, že v průběhu května se najdou k pozorování dle mého názoru zajímavější konstelace planet/těles než zrovna dnešní (např. kolem 9.-10. května, ale nejen), a že rozhodně nejde o něco, co navzdory přesvědčení autora opravdu nezačíná právě a jedině zrovna dnes ráno, protože tak náhlé zdánlivé pohyby planet po obloze opravdu nejsou – takže zrovna včerejší uskupení bylo na pohled možná i zajímavější než to dnešní.

Finální nesouvislé a nesmyslné blábolení o 2012 a řazení planet na obloze, které „příští rok nenastane“ (zřejmě tedy dojde k dočasnému zrušení ekliptiky) raději už ani nekomentuju.

Edit: Pravda, jak mi bylo připomenuto, možná by za zmínku stál i doprovodný obrázek, na kterém je údajně „Země v pohledu od Marsu“. Ano, takhle nějak by Země z Marsu skutečně vypadala – v případě, že by se Mars přesunul někam k oběžné dráze Měsíce, tzn. místo obvyklých desítek až stovek milionů kilometrů (vzdálenost Země-Mars se mění v rozpětí nějakých 55 – 250 milionů kilometrů) by od sebe obě tělesa byla najednou vzdálena jen stovky tisíc kilometrů (k Měsíci to máme zhruba 360 tisíc km). Jak vypadá Země z Marsu ve skutečnosti se můžete podívat třeba tady.

8 lidem se článek líbí.

Napsal(a) dne 30. 4. 2011 v 04:48
Kategorie: Astronomie,MM

Žádné komentáře »

RSS komentářů k tomuto příspěvku. Zpětné URL


Napište komentář

Používá systém WordPress | Styl: Aeros 2.0 z TheBuckmaker.com