Srovnání úrovně šumu – Canon 350D vs Canon 600D

Pro
05
2015

Na Okounu se po nějaké době řeší úroveň šumu zrcadlovek a to, do jaké míry si v tomto ohledu pomůžete koupí modernějšího těla. Poměrně často vídám fotografy, přesvědčené o tom, že si v tomto ohledu nákupem nového těla výrazně polepší a šumu na snímcích se zbaví. Já osobně na základě svých zkušeností zastávám názor, že si pomůžete podstatně méně, než byste si na základě reklam a marketingu mohli myslet. V nemalé míře jsem o tom přesvědčen proto, že jsem relativně nedávno prošel upgradem z už poměrně věkovitého Canonu 350D na podstatně modernější Canon 600D – a abych řekl pravdu, sliboval jsem si od tohoto upgradu po stránce šumu podstatně víc, než se nakonec ukázalo reálným.

Abych tenhle svůj názor podpořil nějakými důkazy, vytvořil jsem pro zmíněnou okouní diskusi dvě srovnání. A když už jsem je dělal, říkal jsem si, že se o ně podělím i jinde, že by třeba někoho mohla zajímat.

Obě srovnání obsahují čtyři ukázkové výřezy v měřítku 1:1 z fotografií, pořízených některou ze dvou zmíněných zrcadlovek za poměrně podobných podmínek. Dva výřezy vlevo ukazují šum při ISO 1600, dva výřezy vpravo pak šum při ISO 3200. (Podotýkám přitom, že Canon 350D oficiálně ISO 3200 vůbec neumí, pro jeho zprovoznění používám drobný hack firmware.)

První ze dvou srovnání obsahuje ukázky při výchozím nastavení mého RAW editoru (Silkypix) – což znamená, že je na ně aplikována výchozí úroveň redukce šumu (která není nulová – což je poměrně standardní chování řady RAW editorů) a výchozí zvýraznění detailů. Rozkliknutím zobrazíte plnou velikost srovnání:

Druhé srovnání pak obsahuje stejné ukázky ve stejném pořadí, jen v tomto případě jsou redukce šumu i zvýraznění detailů výslovně staženy na nulu (což, jak bylo zmíněno výše, není standardní výchozí stav). Tohle srovnání tedy lépe ilustruje, jakou úroveň šumu daná zrcadlovka doopravdy generuje):

Schválně neříkám, který výřez je pořízený kterou zrcadlovkou. Nechám na každém z vás, jestli je od sebe dokáže rozlišit a co si z toho srovnání odnese. Poznamenám k němu jen, že Canon 350D byl na trh uveden v únoru 2005, zatímco Canon 600D v únoru 2011, tedy o šest let (a čtyři následné modely dané řady) později. Nejvyšší oficiálně dostupná hodnota ISO na 350D je ISO 1600, v případě 600D pak ISO 12800, respektive 6400 (ISO 12800 je „vyráběno“ softwarově, podobně, jako onen zmíněný hack zpřístupňuje na 350D ISO 3200).

Úplně na závěr se nicméně sluší ještě zmínit, že je mezi zmíněnými těly samozřejmě rozdíl také v rozlišení – 350D nabízí 8 megapixelů, 600D pak 18 megapixelů, což se do jisté míry na povaze šumu ve snímku (pokud ho zmenšíte na stejné fyzické rozměry) pochopitelně projeví. Dle mých zkušeností se ale vlivem vyššího rozlišení mění spíše celková povaha šumu (a „předvídatelnost“ jeho chování a podoby), než jeho viditelná míra. A možná poměrně překvapivě přinejmenším já osobně řeším nezřídka problémy se šumem na 600D častěji, než jsem je řešil na 350D – 600D totiž alespoň dle mých zkušeností generuje výraznější luminanční šum při nízkých ISO.

2 lidem se článek líbí.

Napsal(a) dne 5. 12. 2015 v 22:51
Kategorie: Fotografie,HW, SW a podobná verbež

Žádné komentáře »

RSS komentářů k tomuto příspěvku. Zpětné URL


Napište komentář

Používá systém WordPress | Styl: Aeros 2.0 z TheBuckmaker.com